NRFF Amsterdam 2018 – Winners

NEW RENAISSANCE BEST OF FEST  

Celebrating outstanding story-telling, acting, production and direction.

Two Balloons (USA)

directed by Mark Smith

NEW RENAISSANCE HUMANITY AWARD

An award that highlights and supports films that carry an important social message.

#tagged (NE)

directed by Martijn Winkler

BEST INTERNATIONAL FEATURE 

Phantomschmerz (Phantom Pain) (DE)

directed by Andreas Olenberg

BEST LGBT MEDIUM LENGTH/FEATURE

URSINHO (FR)

directed by Stéphane Olijnyk

BEST INTERNATIONAL SHORT

The Sacred Disease (USA)

directed by Erica Scoggins

BEST BENELUX SHORT

Remue-Meninges (Brainstorm) (BE)

directed by Christophe Clin 

BEST LGBT SHORT

Calamity (BE)

directed by Séverine De Streyker & Maxime Feyers

BEST DIRECTOR OF AN INTERNATIONAL FILM

Andreas Olenberg 

director of Phantomschmerz (Phantom Pain) (DE)

BEST DIRECTOR OF AN LGBT FILM

Tavo Ruiz 

director of Juan Gabriel is Dead (MX)

BEST FEMALE FILMMAKER

Reema Sengupta

director of Counterfeit Kunkoo (IN)

BEST ENSEMBLE CAST

Les Démantlai (LB)

directed by Reem Samarani

BEST ACTOR IN AN INTERNATIONAL FILM

Daniel Littau  

Phantomschmerz (Phantom Pain) (DE) directed by Andreas Olenberg 

BEST ACTRESS IN AN INTERNATIONAL FILM

Kyla Ledes

The Sacred Disease (USA) directed by Erica Scoggins

BEST ACTOR IN AN LGBT FILM

Daniel Cornelissen

Buddy (NE) directed by Niels Bourgonje

BEST ACTRESS IN AN LGBT FILM

Ingrid Heiderscheidt

Calamity (BE) directed by Séverine De Streyker & Maxime Feyers

BEST INTERNATIONAL DOCUMENTARY 

Doing Nothing All Day (DE)

directed by Margarete Hentze & Yuval Tzafrir

BEST LGBT DOCUMENTARY 

FUEGO (UK)

directed by Alice McKinney

BEST STORY

Xavier (IT)

directed by Giovanni Coda

BEST INTERNATIONAL FILM DEBUT

Hurry Slowly (NO)

directed by Anders Emblem

BEST LGBT FILM DEBUT

BO & MEI (UK)

directed by Camille Nock

BEST INTERNATIONAL ANIMATION SHORT

Two Balloons (USA)

directed by Mark Smith

BEST LGBT ANIMATION SHORT

Cuddlefish (USA)

directed by Brianna Jaeger

BEST EXPERIMENTAL FILM

Story For An Empty Theatre (IT)

directed by Aleksandr Balagura and Cesare Bedogné

BEST MYSTERY/THRILLER SHORT

Whoever Was Using This Bed (AUS)

directed by Andrew Kotatko

BEST DARK COMEDY SHORT

Go Paul (DE)

directed by Felix Karolus

BEST SCIENCE FICTION SHORT

POPULACE (UK)

directed by Aaron Bevan Bailey

BEST ART FILM

She is Juiced (UK)

directed by Lois Norman

BEST FANTASY SHORT

Forest of Echoes (AT)

directed by Luz Olivares Capelle

BEST INTERNATIONAL MUSIC/DANCE SHORT

Nurse Me (NZ)

directed by Kezia Barnett.  Choreographer  – MaryJane O’Reilly. Music composed by Mahuia Bridgman Cooper.

BEST LGBT MUSIC/DANCE SHORT

Not Immune (USA)

directed by Andrew Abaria & Ian Asbjornsen

BEST HISTORIC SHORT

Memories Wrapped in Paper Planes (NE)

directed by Antonia Rehnen

BEST SHORT SHORT

Rembrandt’s Etching (FR)

Directed by Thomas Grascoeur

BEST SOCIAL DRAMA SHORT

Written/Unwritten (RO)

directed by Adrian Silisteanu

 

BEST CINEMATOGRAPHY

Jann Döppert

Peculiar Abilities of Mr. Mahler (DE) directed by Paul Philipp

BEST PRODUCTION DESIGN

Marc Bitz and Sarah Wibbeler

Nicole’s Cage (DE) directed by Josef Brandl

BEST ORIGINAL MUSIC SCORE

Peter Broderick

Two Balloons (USA) directed by Mark Smith

BEST DRAMA FEATURE SCREENPLAY

As An Actress (AT)

written by Maria Hinterkoerner 

BEST HISTORICAL FEATURE SCREENPLAY

Eyes Of Dawn (USA)

written by Sheri Davenport

BEST LGBT FEATURE SCREENPLAY

Anh Sang (USA)

written by Barry Brennessel

BEST INTERNATIONAL SHORT SCREENPLAY

Empathic (USA)

written by John Burdeaux

BEST LGBT SHORT SCREENPLAY

In Orbit (IE)

written by Katie McNeice

HONOURABLE MENTIONS 

But…Sometimes, Chen Chen,  Closed, Eaglehawk, Food First,  How You Left Us,  Nation Down, Near Change, Out & About, Platypus, Pool, Regina B, Silence,  Stealing Silver, The Beach Boy,  The Last Goldfish, The Patient – A One Act

 

WINNER’S LAUREL

 

 

 

 

 

 



Leave a Reply